ÖNEMLİ : Kendim için aldığım notlar. Umarım size de bir faydası olur. Kullanılan her bir makale referans olarak eklenmiştir.

Java'da Hafıza Modeli Serisi


  1. Java’da Hafıza Modeli 1 - İlkel Veri Tipleri(Primitive Types)
  2. Java’da Hafıza Modeli 2 - Nesneler
  3. Java’da Hafıza Modeli 3 - Nesneler
  4. Java’da Hafıza Modeli 4 - Kapsam(Scope)
  5. Java’da Hafıza Modeli 5 - Pass By Value / Pass By Reference
  6. Java’da Hafıza Modeli 6 - Java’da Statik ve Statik Olmayan Değişken ve Metotların Hafıza Yönetimi
  7. Java’da Hafıza Modeli 7 - String Interning Nedir, String Pool Nedir, == operatörü ve equals metodu Arasındaki Fark

Genel Bakış

Merhabalar arkadaşlar, bu blog yazımı video içerik oluşturarak hazırlamak istedim:) Özellikle statik ve statik olmayan değişken ve yöntemlerin neler olduğunu, hafızada nasıl yer kapladıklarını merak edenler için güzel bir içerik olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber, birçoğunuzun Non-static method ‘’ cannot be referenced from a static context hatasını neden aldığımızı merak ettiğinizi de tahmin edebiliyorum.. Bu video, bütün bu sorulara cevap niteliğindedir. Umarım sabırla sonuna kadar izlersiniz.

Bir konuyu anlayabilmek için önce kafada doğru bir tanıma oturtmanın, o konuyu öğrenmenin başlıca koşulu olduğunu her zaman düşünmüşümdür. Özellikle yazılım öğrenirken arka planda gerçekleşen işlemleri tasvir edebilmek gerçekten çok önemlidir. Bu konuda yeni yazılımcıların çok sıkıntı yaşadığını bildiğim için detaylı bir eğitim videosu hazırlamaya karar verdim. Umarım kafanızdaki birçok soruya cevap verebilirim. Şimdiden iyi seyirler.

Java Memory Management (Java Hafıza Yönetimi)