ÖNEMLİ : Kendim için aldığım notlar. Umarım size de bir faydası olur.

Genel Bakış

Value Proposition Design: How to Create Products and Services Customers WantValue Proposition Design: How to Create Products and Services Customers Want by Alexander Osterwalder
My rating: 4 of 5 stars

Value(Değer) : What Customer Gets(Müşterinin Aldığı): What Customer Gives up(Müşterinin Verdiği)

Yukarıdaki değer önerisinin genel formülüdür. Eğer müşteri verdiğinden daha çok alıyorsa yani yaptığı alışverişten mutlu ayrılıyorsa, bu başarılı bir değer önerisidir. Fakat müşteri verdiği kadarını alamıyorsa, bir sonraki sefere dükkanınızı ziyaret etmeyecektir.

value proposition canvas (değer önerisi tuvali)“Değer önerisi” (VP) ifadesi, ilk olarak Michael Lanning ve Edward Michaels tarafından 1988 tarihli McKinsey Stuff Paper dergisinde bir makalede dile getirilmiştir. Pazarlama uzmanları olan Michael Lanning ve Edward Michaels’in bu dergide yazdıkları “A Business is a Value Delivery System” (Bir İş, Değer İletim Sistemidir) başlıklı makalede değer önerisi ifadesini, “Değer İletim Sistemi” modeli olarak ele almışlardır. Bu kavram, şirketlere daha müşteri odaklı stratejiler geliştirebilmenin yanı sıra farklı müşteri segmentleri oluşturma konusunda da imkan sunmuştur.

Sonrasında, Dr. Alexander Osterwalder tarafından(kitabın yazarı) Değer Önerisi Kanvası ürün ile pazar arasında bir uyum olmasını sağlamak için bir çerçeve olarak geliştirilmiştir. Aslında Değer önerisi Kanvası, Osterwalder’in daha geniş İşletme Modeli Kanvası‘nın(yani Business Model Canvas) müşteri segmentleri ve değer önerileri olan iki parçası arasındaki ilişkiye ayrıntılı bir bakıştır.

Kitapta başarılı bir değer önerisi oluşturmak için gereken adımlar aşama aşama gösterilmektedir. Aslında bu kitap, daha çok bir başvuru kitabı niteliğinde diyebilirim. İşimle alakalı bir proje geliştirirken bu konularla alakalı bir araştırma içine girmiştim. Çok yararını gördüğümü söyleyebilirim. Değer önerisi konusunda kapsamlı bir bilgi edinmek istiyorsanız bu kitabı mutlaka almalısınız.Tüm kitap incelemelerimi görüntüle

Kitap Sayfa Sayısı ve Yayınevi

  • Sayfa sayısı : 320
  • Yayınevi : Timaş Yayınları
  • Çevirmen : Cem Özdemir

Goodreads Puanı

Kitabın Aldığı Puan ve hakkında yapılan yorumlara Goodreads sayfasından ulaşabilirsiniz –> Goodreads

Kitabı Satın Almak İçin Önerdiğim Siteler

Referanslar:

  1. A Business is a value delivery system
  2. Müşteri Odaklı Pazarlama Anlayışına Göre Değer Yaratma - Bir Model Olarak Değer İletim Sistemi - sayfa 15
  3. What is the Value Proposition Canvas?
  4. Resim