ÖNEMLİ : Kendim için aldığım notlar. Umarım size de bir faydası olur.

Genel Bakış

Mutlu Beyin - Mutluluk Hormonlarınızı Yönetin, Serotonin, Dopamin, Oksitosin, EndorfinMutlu Beyin by Loretta Graziano Breuning
My rating: 4 of 5 stars

Bir insan, her hâlükârda hayatını idame ettirecek kadar paraya sahip olmalı. En azından kendine Maslov piramidinin ortalarında bir yer bulmalı. Aksi halde insan beyninin amigdala bölümü uyarı sirenleri çalmaya başlıyor ve hayatta kalmak için kontrolü ele geçiriyor. Ben söylemiyorum, bilim insanlarının ortak söylemi bu! Çoğu varlıklı insanın ortak söylemi ise, uzun süreli mutluluğun para ile satın alınamayacağı yönünde. Ben ise paranın kısa ve orta vadede gerekli olduğunu düşünüyorum :)

İnsan beyni için ise mutluluk formülü biraz garip işliyor. Yani beynimizi kandırarak da mutlu olabileceğimizi söylüyor bu kitap. Yani yazar, insanların istediklerinde mutluluk hormonlarını yönetebileceğini söylemeye çalışıyor (bu hormonlar; Serotonin, Dopamin, Oksitosin, Endorfin). Güzel bir kitap, tavsiye ederim. Özellikle yazar, insanları yeni alışkanlıklar edinmeye teşvik ediyor. Fakat bunun kolay olmadığını ve yeni alışkanlıklar kazanmanın da iyi hissettirmediğini şu şekilde izah ediyor. “Eski alışkanlıklar beynimizin asfalt yolları(yani, otoban) gibidir. Yeni davranışları işleme sokmak zordur, çünkü onlar nöron ormanındaki dar patikalardır. Bilinmeyen yollar tehlikeli ve yorucudur, bu yüzden genelde bildiğimiz yollardan gideriz.” Bu sebepten ötürü cesaret ve azimle yeni alışkanlıklar edinmek veyahut korkularımızla yüzleşmek memeli beynimizin orta ve uzun vadeli mutluluğu için elzemdir.

Tüm kitap incelemelerimi görüntüle

Not (Johan Vandewalle’nin Dil Öğrenme Metodu)

Bu kitabı okuduktan sonra karşılaştığım bir içeriği sizinle paylaşmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde sevgili Selçuk Şirin hocanın youtube kanalında, hocanın Johan Vandewalle isminde Belçikalı bir dilbilimci ile sohbetine denk geldim. Bu dilbilimci neredeyse 50 dil çalışmış. Belçikalı bu eğitmen, instagram sayfasında da yabancı dil öğrenimi ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyor. Hocanın paylaşımlarını dikkatlice okuduktan sonra, bu içeriklerin bir kısmını blogumu takip eden insanlarla da paylaşmak istedim. Akabinde hocadan, dil öğrenmenin püf noktaları başlıklı paylaşımlarını blogumda paylaşma izni aldım. Hocanın, yabancı dil öğrenirken kullandığı yöntemlerden birisi de tam olarak bu kitapta bahsi geçen uygulamalardan biri. Aslında konuyu getirmek istediğim yer de tam olarak burası. Bahsettiğim bu içeriğe bakmak için linki ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

California State Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Inner Mammal Enstitüsü’nün kurucusu ve Oakland Hayvanat Bahçesi’nde gönüllü rehber olan Breuning, insan motivasyonu hakkındaki genel geçer kuramları reddediyor ve memeli beyni üstüne yaptığı çalışmalarıyla tanınıyor. İnsanların kendi hormonlarını tanıyarak ve içindeki memeliyi anlayarak mutluluğa ulaşabileceğine inanıyor. ABD’de yaşayan Breuning’in kitapları İspanyolca, Rusça, Çince, Fransızca, Arapça dahil pek çok dile çevrildi. Yayımlanmış öteki kitapları: The Science of Positivity: Stop Negative Thought Patterns By Changing Your Brain Chemistry (2016), Beyond Cynical: Transcend Your Mammalian Negativity (2013), I, Mammal: How to Make Peace With the Animal Urge for Social Power (2011), Greaseless: How to Thrive without Bribes in Developing Countries (2004). Ref: agantakitap.com

Kitap Sayfa Sayısı ve Yayınevi

  • Sayfa sayısı : 198
  • Yayınevi : Aganta Kitap
  • Çevirmen : Ebrar Güldemler

Goodreads Puanı

Kitabın Aldığı Puan ve hakkında yapılan yorumlara Goodreads sayfasından ulaşabilirsiniz –> Goodreads

Kitabı Satın Almak İçin Önerdiğim Siteler