ÖNEMLİ : Kendim için aldığım notlar. Umarım size de bir faydası olur.

Genel Bakış

Aaker on Branding: 20 Principles That Drive SuccessAaker on Branding: 20 Principles That Drive Success by David A. Aaker
My rating: 4 of 5 stars

Markalama üzerine çalışmalar yapan bir akademisyenin makalelerine göz gezdirirken, referanslar bölümünde sıkça David Aaker’in çalışmalarına atıfların yapıldığını fark ettim. Sonrasında sırf meraktan bu kişiyi internette aramaya başladım. Meğerse markalama alanında otorite sayılabilecek ender kişilerden biriymiş. Hemen iki kitabını sipariş ettim. Aslında bu, “Güçlü Markalar Yaratmak” kitabından sonra okumak istediğim kitabıydı. Ama göz gezdireyim diye kitabı elime alınca, farkına varmadan ilk 60 sayfasını okumuş bulundum. Esasen kitap sıfırdan marka yaratmak konusuna çok fazla odaklanmıyor. Tabii ki yazar, güçlü markalara sahip olmak için takip edilmesi gereken ilkeleri sıralıyor ama daha çok var olan güçlü markaları örnek göstererek, bu markaların insanlar üzerinde bıraktığı algıya daha çok dikkat çekiyor. Örneğin; kitaptaki şu bölüm çok ilgimi çekmişti.

Psikologlar ve tüketici araştırmacıları, insanların ev hayvanlarından markalara dek her tür objeye isim vererek insan muamelesi yaptıklarını saptamışlar. Sonuç olarak markalara insan muamelesi yapılınca, algıların ve davranışların etkilendiğini gözlemlemişler. Hatta bir araştırmada, kendilerinden bir tuğlanın yaratıcı bir şekilde kullanımı konusunda fikir geliştirmeleri istenen ve kendilerine sübliminal şekilde Apple logosu gösterilen bireyler, bir IBM logosu gösterilenlerden daha eşsiz fikirler üretmiş. Aynı araştırmada katılımcılar Disney Channel logosuna maruz bırakıldıklarında, E! Channel logosunda olduğundan daha dürüst bir davranış sergilemişler. Her bir durumdaki davranış farkının, markaların kişiliklerinin gücünden kaynaklandığı sonucuna varılmış.Marka yaratmak gibi bir hayaliniz olmayabilir fakat güçlü markalar konusunda fikir edinmek isteyenler illaki olacaktır. Bu kitap sırf bu yüzden bile alınır diye düşünüyorum.


Tüm kitap incelemelerimi görüntüle

Kitap Sayfa Sayısı ve Yayınevi

  • Sayfa sayısı : 264
  • Yayınevi : Mediacat Yayıncılık
  • Çevirmen : Nadir Özata

Goodreads Puanı

Kitabın Aldığı Puan ve hakkında yapılan yorumlara Goodreads sayfasından ulaşabilirsiniz –> Goodreads

Kitabı Satın Almak İçin Önerdiğim Siteler