ÖNEMLİ : Kendim için aldığım notlar. Umarım size de bir faydası olur.

Genel Bakış

Zen Buddhism and PsychoanalysisZen Buddhism and Psychoanalysis by Erich Fromm
My rating: 4 of 5 stars

Kitap, aslında doğulu olan Zen budizm ile batılı olan psikanaliz kavramlarının ortak noktalarını, tanımlarını ve uygulama yöntemlerini ele almaktadır. Kitaptan anladığım kadarıyla uygulanış biçimleri her ne kadar farklı olsa da, arkasında yatan temel amaç çoğunlukla aynı gibi duruyor. Zen, kişinin kendi doğasını bilmesini amaçlıyor. Hatta esaretten özgürlüğe giden yolu gösteren bir sanat olduğu da söyleniyor. Dr Suziki, Zen’in, normal şartlar altında faaliyete geçebilmek için uygun bir kanal bulamayacakları şekilde engellenen ve saptırılan bütün enerjileri düzgün bir şekilde serbest bıraktığını, ve hatta bu enerjileri her birimizin içinde doğal olarak depoladığını söylüyor. Kısacası Zen’in amacı, kişiyi aydınlatarak delirmekten ve sakat kalmaktan kurtarmak olduğu ifade ediliyor. Benzer şekilde psikanalizin de bilinç dışını bilinçlendirmeyi amaç edindiği söyleniyor. Freud‘un formüle ettiği şekliyle psikanalizin amacı, bilinç dışını bilinçlendirmek, yani alt benliğin(id) yerine benliği(ego) geçirmektir.

Bir Zen üstadı demiş ki;

Aydınlanmadan önce bana göre nehirler nehir, dağlar da dağdı. Aydınlanmaya başladığımda artık nehirler nehir değil, dağlar da dağ değildi. Aydınlandığımdan beri ise nehirler yine nehir, dağlar da yine dağ oldu.Kitapta en hoşuma giden bölüm, Zen Budizm deneyiminin klişeleşmiş hikayesi olan bu bölümdü. Gerçekten insan aydınlanması daha güzel anlatılamazdı sanırım.

Kitap, toplamda 87 sayfadan oluşuyor fakat okumaya başladıktan sonra hiç de kolay bitmediğini söyleyebilirim. Belki kitabın çevirisinden, belki de psikolojik bu kavramlara çok aşina olmadığımdan ötürü yavaş ilerlemiş olabilirim. Sonuç olarak Zen ve psikanaliz kavramlarına karşılaştırmalı olarak bakmak isteyenler bu kitabı alıp okuyabilirler. Genel olarak benim hoşuma gitti.

Tüm kitap incelemelerimi görüntüle

Kitap Sayfa Sayısı ve Yayınevi

  • Sayfa sayısı : 88
  • Yayınevi : Say Yayınları
  • Çevirmen : Nurdan Soysal

Goodreads Puanı

Kitabın Aldığı Puan ve hakkında yapılan yorumlara Goodreads sayfasından ulaşabilirsiniz –> Goodreads

Kitabı Satın Almak İçin Önerdiğim Siteler