ÖNEMLİ : Kendim için aldığım notlar. Umarım size de bir faydası olur.

Overview

Kırmızı PazartesiKırmızı Pazartesi by Gabriel García Márquez
My rating: 4 of 5 stars

Hangi motivasyonla kitabın türkçe çevirisini kırmızı pazartesi olarak edebiyat literatürüne kazandırmışız bilmiyorum. İngilizcesi baya açık ifade edilmiş olmasına rağmen, benzer garip çevirileri film ve dizilerde de gördüğüm oluyor.

Her neyse kitap yorumuma geçmeden önce kitabı okurken, dip notların birinde rastladığım bir açıklamayı sizinle paylaşmak istiyorum. Sanırım Güney Amerika ülkelerinde Ortadoğu’dan göçen Arap kökenlilere Türk gözüyle bakılıyormuş. Şaşırdım gerçekten.

“Bana bir ön yargı verin dünyayı yerinden oynatayım” Kitaptan alıntıKitabı beğendim. Göz göre göre gelen bir cinayeti konu alan bir kitap. Herkesin bildiği(Santiago Nasar isimli kurbanın dışında) ama durdurmak için kılını kıpırdatmadığı, aksine, bir nevi bu cinayete ön ayak olduğu bir vahşeti konu alıyor.

“Cinayeti engelleyebilmek için bir şeyler yapabilecekken yapmayanların çoğu, namus sorunlarının ancak faciada rol almış kişilerin erişebildiği kutsal alanlar olduğu bahanesiyle kendilerini avutmuşlardı. “Namus aşktır,” dediğini duyardım annemin……” Kitaptan alıntıTöre cinayetlerini orta doğu toplumlarına has bir durum sanıyordum lakin benzerlerini farklı toplumlarda da görmek beni biraz şaşırttı açıkcası.. Aslında Vicario kardeşlerin nasıl töre baskısı altında kalarak bu cinayeti işlediklerini rahatlıkla görebiliyorsunuz.. Hatta birileri kendilerini engeller umuduyla görebildikleri herkese cinayeti işleyeceklerini söylemeleri de bu kardeşlerin ne derece baskı altında olduklarını gösteriyor.

Çoğumuz geçmişten günümüze kadar bizlere öğretilen her geleneğin muhafaza edilmesi gereken bir şey olduğunu sanıyoruz. Ne zaman bu tarz geleneklerin bir cahillik ürünü olduğunu anlarız, o zaman bir sonraki aşamaya geçebiliriz diye düşünüyorum.

“Kader bizleri görünmez kılar.” Kitaptan alıntıSantiago Nasar’ın kendisini öldürmeye gelenleri öğrenmesi üzerine nişanlısının evine sığınması, eve girerken de kimsenin onun girdiğini görmemesi sonrası yazar tarafından söylenen bir cümle! Çok hoşuma gittiği için paylaşmak istedim. Aslında bu cümle ne kadar etkileyici olsa da “Kaderden kaçılamayacağı” inanışı da o kadar bilinen bir öğretidir.

Özetle tavsiye edebileceğim bir kitap!


Tüm kitap incelemelerimi görüntüle

Goodreads Puanı

Kitabın Aldığı Puan ve hakkında yapılan yorumlara Goodreads sayfasından ulaşabilirsiniz –> Goodreads ratings